ETKİNLİKLER
Diyetisyen Hizmetlerimiz
Diyetisyen Hizmetimiz

     Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş ‘nin bünyesinde hizmet veren Diyetisyenimiz  tarafından gerekli tetkiklerin bilgisi verildikten sonra üyelerimizin boy, kilo, yaş, kan değerleri doğrultusunda tıbbi beslenme tedavisi düzenlenmekte ve düzenli olarak takibi yapılmaktadır.

Amacımız; Birimimize Başvuran Halkımızın vücut kompozisyon analizi çıkarılarak vücutta bulunan kalsiyum, protein, yağ doku, kas doku, kemik ve sıvı oranı gibi parametreler belirlemek ve bunlara göre  diyet ve fiziksel aktivite programı oluşturmaktır. Bunun yanında düzenli takipleri yapılarak halkımıza doğru beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırmaktır.

 

Fiziksel Aktivite ve Beslenme

Beslenme, fiziksel ve zihinsel performansı etkileyen önemli bir etkendir. Yeterli ve dengeli beslenen bir kişi, düzenli egzersizle pek çok sağlık riskini ortadan kaldırabilir.

Egzersiz yapan bireylerin yaptıkları egzersizin türü, sıklığı, süresi ve şiddetine göre enerji harcamaları ve enerji gereksinimleri farklılık gösterir. Egzersiz yapanlar için sağlıklı ağırlık, sürdürülebilen ağırlık olmalı ve bu ağırlık, egzersiz performansını olumsuz etkilememeli, sakatlanma ve kronik hastalık riski oluşturmamalıdır. Uygun yöntemlerle, diyetisyen denetiminde kilo almalı veya verilmelidir. Karbonhidratlar egzersiz sırasında temel enerji kaynağıdır. Bu nedenle egzersiz yapanlar karbonhidrat tüketimlerini arttırmalıdır. Egzersiz yapanlar enerjinin % 55-65’ini karbonhidratlardan sağlamalıdır. Karbonhidrat tüketiminde kompleks, posa içeriği yüksek ve vitamin–mineral yönünden zengin olanlar (esmer ekmek, bulgur, pirinç, makarna, diğer tahıl ürünleri, kurubaklagiller, sebzeler, meyveler) tercih edilmelidir. 

Egzersiz yapanların, bilinenin aksine fazla protein tüketmelerine ve aşırı yağ kısıtlamasına gereksinimleri yoktur. Gereksinim üzerinde protein alımı kas kitlesinde bir artış sağlamaz. Diyetin proteinden gelen enerjisinin % 12-15 olması önerilmektedir. Diyetin yağdan gelen oranının %15’in altında olması sağlık açısından bazı sorunlara neden olabilir. 

Vücuttaki sıvı kaybı egzersiz performansını azaltır. Bu nedenle egzersiz öncesi, sırası ve sonrası, optimal performans ve sağlık için yeterli sıvı tüketilmelidir. 
 
Sıvı tüketimi ile ilgili öneriler;
- Sıvı tüketimi için susamayı beklemeyin.

- Egzersiz öncesi, sırası ve sonrası sıvı tüketiminizi arttırın.

- Özellikle sıcak havalarda daha fazla sıvı tüketin.

Egzersiz öncesi, çok tok veya aç olunması performansı olumsuz etkiler. Egzersizden 2-4 saat önce, mideyi rahatsız etmeyecek, sevilen ve daha önce denenmiş yiyecek ve içecekler tercih edilmelidir. Bu öğünlerin temel ilkesi; yeterli sıvı, düşük yağ ve posa, yüksek kompleks karbonhidrat ve orta düzey protein olmalıdır. 

Egzersiz sırasında, kaybedilen sıvının karşılanması amacıyla da belli aralıklarla (15-20 dakikada 1 su bardağı kadar) su içilmelidir.


 Boşalan karbonhidrat depolarının yerine konulması için, egzersizden hemen sonra karbonhidratlı yiyecek ve içecekler tüketilmeli, kaybedilen sıvının karşılanması için de bol sıvı alınmalıdır. Egzersiz yapan  bireyler, yeterli ve dengeli beslendiklerinde tüm vitaminleri ve mineralleri diyetleri ile alabilirler. Bu nedenle egzersiz yapan bireylerin ek olarak vitamin-mineral desteği kullanmalarına gerek yoktur. Gelişigüzel  ürün kullanımından kaçınılmalı ve bu ürünlere karar vermeden önce hekime danışılmalıdır. 
 

 

 Egzersiz Yaparken Unutmayın!

 - İstenilen ağırlık ve uygun vücut bileşimini koruyacak, yeterli enerji  içeren bir diyet tüketin.

 - Tüm besin gruplarındaki yiyeceklerden dengeli tüketin.

- Besin çeşitliliğini arttırın.

- Yüksek kompleks karbonhidrat tüketimini arttırın.

- Doymuş yağ tüketimini (katı yağlar) azaltın.

- Fazla tuz ve çay şekeri alımından kaçının.

- Kepekli tahıllar ve kurubaklagil tüketimini arttırın.

- Günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin.

- Kısa süreli diyetler yerine, uzun süre uygulayabileceğiniz, sağlıklı beslenme kuralları içeren diyetler uygulayın.

- Öğün atlamayın, uzun süre aç kalmayın.

- Egzersiz öncesi, sırası ve sonrası sıvı tüketiminizi arttırın.


 Diyetisyen Haftalık Çalışma Programı

HALİME BAKTIR

GÜNLER

Pazartesi

Salı

Çarşamba

Perşembe

Cuma

Cumartesi

TESİLER

Bayanlar S.M.

Bayanlar S.M.

Erkilet S.M.

Sümer Y.H.

Bayanlar S.M.

Sümer Y.H.

SAAT

11:00 – 20:00

11:00 – 20:00

08:00 -17:00

08:00 – 17:00

08:00 -17:00

08:00 -13:00

 

YUSUF ERDOĞAN

GÜNLER

Pazartesi

Salı

Çarşamba

Perşembe

Cuma

Cumartesi

TESİLER

Talas S.M.

Talas S.M.

Fuar S.Y.M.

Beyazşehir S.M

Talas S.M.

Beyazşehir S.M

SAAT

11:00 – 20:00

11:00 – 20:00

11:00 – 20:00

11:00 – 20:00

08:00 -17:00

08:00 -13:00

 

Copyright© 2012 - 2017 Tüm hakları saklıdır.
Web Tasarım Medyatör